#35 הבאג הפולני

מה קרה כשפתחתי באג, ואם באגים היו יכולים לדבר… על הבאג הפולני, שיושב בחושך בשקט ומחכה. ומהי היא האינדיקוויזציה, והקשר לסידרה בריטית ישנה וטובה.

פתחתי באג. כן אני פתחתי באג, בכבודי ובעצמי. למרות שאני לא חלק מצוות בדיקות כזה או אחר. יצא לי להסתכל בקוד וראיתי משהו לא תקין. אז פתחתי באג, היה קצת קשה ומסובך למלא את כל הפרטים המוזרים, אבל אמרתי לעצמי, בוא נפגין אזרחות טובה, נשתתף במאמץ המלחמתי ושאר קלישאות. לא ציפיתי לאיזה תמורה או מחמאה על זה שעשיתי יותר ממה שמצופה ממני. פשוט: באתי, ראיתי, פתחתי באג.

האמת, הופתעתי. לכאלו תגובות לא התכוננתי בכלל. איזה צעקות שאני חטפתי, השם ישמור. אפשר לחשוב ששברתי את הגירסה לפרודקשן. סך הכל באג, מה קרה? מלחמה?

אז זהו שכן. מסתבר שפתחתי את הבאג בדיוק בסיום סבב הבדיקות המסכם, ודפקתי למנהל הפרוייקט את האינדיקטורים, כלומר המדדים של הבאגים. עכשיו יש באג אחד יותר ממה שהתחייבנו. מאיפה אני צריך לדעת? איזה בלאגן נהיה. הזמינו אותי לישיבה מיוחדת, בה ישבו כל עבדי האינדיקטורים – זה השם שנתתי להם לאחר מעשה – וחקרו אותי שתי וערב ממש כמו באינקוויזיציה, או שמא עלי לומר אינדיקוויזיציה (בכלל נראה לי שהמילה אינקוויזיציה נולדה מהחיבור של אינדיקטורים ו-וולידציה)

"אתה בטוח שזה משתחזר גם אצל הלקוח? נראה לך שהלקוח בכלל ישים לב? וגם אם הוא ישים לב, זה יפריע לו? ואולי בכלל ככה זה אמור להיות?"

בקיצור, מהר מאוד הבנתי לאן הרוח נושבת. ניסיתי להסביר שזה באג תאורטי ושעוד לא ניסיתי לשחזר… זו הייתה טעות פטאלית. ברגע שהוצאתי את צמד המילים "באג תאורטי" נגזר דינו של הבאג לעדיפות של התחתית של הלמטה של הקרקעית של הביוב. הורידו אותו אל מתחת לקו המפריד בין הבאגים ה"שווים" לאלו שלא מעניינים אף אחד. בקיצור אין מצב שמישהו אי פעם ינסה לעשות משהו בעניין. הבאג סומן באיזו תווית מסתורית שהעיפה אותו מהאינדיקטורים ושלום על הפרוגרמה.

חשבתי לעצמי מה היה קורה אם באגים היו יכולים לדבר. אני בטוח שכל הבאגים החשובים היו צוחקים על הבאג שלי בסגנון: לך לך חפש מי שישחזר אותך, או: לך תלמד מאיפה הבאג משתין. או שואלים בלעג "מישהו מטפל בך"? משל מדובר באפיזודה קומית ישנה.

ואני מדמיין את הבאג שלי, יושב לו בשקט בחושך, בתחתית של הלמטה של הקרקעית של רשימת הבאגים, ואומר לעצמו בלחישה שכולם יכולים לשמוע: בסדר, אני אשב פה לבד בשקט בחושך ואחכה לי כמה שצריך עד שכל העסק יתפוצץ לכם בפנים.

בעקבות מחשבות נוגות אלה הבריק במוחי הרעיון, שבמסגרת שלל השדות והפרטים שצריך למלא כאשר פותחים באג כדאי להוסיף שדה חדש: הלאום או העדה של הבאג.

במאמר מוסגר, מעניין אותי לברר אם אצל כולם צריך למלא אלף ואחד פרטים כשפותחים באג חדש, ככה שהנשמה יוצאת לך. אני חושב שעבדי האינדיקטורים ממציאים כל הזמן שדות חדשים שצריך למלא, בשביל לייאש את פותחי הבאגים כדי שבסוף הם לא יפתחו באגים בכלל. או שאולי זה איזה סוג של ג'וב סקיוריטי, שלב נוסף במלחמה האינסופית בין הפיתוח לבדיקות.

בכל אופן, הבאג שאני פתחתי יסווג באופן מיידי כבאג פולני. כזה שיושב בשקט ואף אחד לא שם לב אליו תקופה ארוכה עד שהוא מתפוצץ ברגע הכי קריטי. אבל הנה עוד כמה באגים בני לאומים שונים:

באג שוויצרי: מגיע בזמן הנכון, תמיד מנומס ומסודר, כל הפרטים מלאים כולל צעדי שחזור סופר מפורטים. מדוייק בדיוק לפי הספר. מטופל כהלכה ומדוקמנט היטב.

באג אמריקאי: באג שבא בגדול ובכל הכח. מרסק את כל המוצר, בכל הגרסאות. דופק לכולם שבועיים מהחיים, אבל בסוף כולם מקבלים פרס על המאמץ המיוחד לתקן אותו.

באג רוסי: באג כזה שמפחדים להתעסק איתו. לך תדע מה יהיו התוצאות ברגע שתפתח את קופת השרצים הזו, אולי עדיף פשוט להסתיר את הפאדיחה?

באג צפון קוריאני: באגים שבמבט ראשון נראים מה זה מפחידים, אבל כשנכנסים לפרטים מבינים שבעצם זה סתם בלון נפוח. לא באג ולא נעליים.

באג הודי (מכונה גם באג שאנטי): באג שחי קצת מעל הטבע. בא והולך מתי שבא לו. לפעמים משתחזר ולפעמים לא. ככה בשאנטי שלו. לבאגים כאלו יש נטיה מוזרה להאריך חיים מעבר לממוצע.

באג מיקרונזי: באג קטן כזה ולא באמת חשוב. אף אחד גם לא באמת מבין אותו ולמה הוא חשוב. אם תחכה מספיק זמן הוא כנראה יעלם תחת אוקיינוס התוכנה.

באג סיני: בעיה רצינית שכולם בצוות מכירים כבר המון זמן, אבל מנסים להסתיר אותה, ככה שאף אחד לא ידע. עד שבסוף משהו במערכת הבידוד נשבר, והבאג פורץ החוצה כמו וירוס מדבק.

באג ישראלי: מסוג הבאגים שמגיעים תמיד ברגע האחרון, או קצת אחריו. תמיד עושה המון רעש וצלצולים, וגורם להפוך חצי מהפרוייקט יומיים לפי הדד-ליין. איכשהו, תמיד מתוקן בסוף. ואיכשהו אף פעם לא באמת מתוקן עד הסוף.

אני משוכנע שאפשר למצוא עוד הרבה דוגמאות, אלא שבינתיים מה שקרה זה שבאמת אף אחד לא טיפל בבאג שלי. גם אני מצדי לא נדנדתי יותר מדי, אני פשוט עדיין מחכה שהוא יתפוצץ. אגב, בתמונה למעלה מופיע הבאג הפולני הראשון, שבאמת ישב בחושך בשקט עד שהוא התפוצץ. ברור לי שגם הבאג שלי יתפוצץ מתישהו, ואתם יכולים להיות בטוחים שאני אהיה שם, ולו רק בשביל להגיד "אמרתי לכם!"

והמהנדס החכם אומר: כּוּל בָּאג בִּיגִ'י יוֹמוֹ

8 תגובות בנושא “#35 הבאג הפולני

 1. ענק. לפחות ככה אפשר להגיד בשיחה איזה באג היה לך ואנשים יעריכו עם מה התמודדת.

  אהבתי

 2. באג ספרדי, מוצאים אותו בין 14:00 ל16:00
  באג בריטי, מוצאים אותו אחרי 17:00
  באג אוסטרלי, חוזר כמו בומרנג בכל עדכון גרסה
  באג עזתי, כל סבב חוזר

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s