#76 תוכנת בלאומליך

מה קורה כשהפרוסס קם על יוצרו, ולמה לא כדאי לעצבן את הסופר-טאלנט של החברה? על לולאת-האשמות אינסופית והתפוצה בטבע של זנבזיף פלמוני. פוסט מחווה למורי ורבי, גדול הסאטיריקנים העבריים, אפרים קישון!

קישור לטקסט המקורי של "תעלת בלאומליך". מומלץ לקרוא לפני קריאת הפוסט, גם למי שמכיר.

הערה לקוראי הפינה שאינם בקיאים בהייטקיסטית מדוברת, ה"פרוסס" הוא מונח היי-טקי עמום למדי שאפשר לדמותו גם למערכת בירוקרטית מסורבלת.

1

בסטארטאפ הבינה המלאכותית המתקדמת Best.AI, עבד הסופר-טאלנט נ. ברמן, שהיה מומחה בעל שם עולמי ללמידת מכונה עמוקה מִשְׁאוֹל ועיבוד שפה טבעונית, בן 36. החברה פיתחה תוכנת חיפוש מדהימה, שידעה "לשוחח" עם המשתמש ולענות על שאלות כאילו הייתה אנושית. וברמן היה המוח שמאחורי הפרוססים והאלגוריתמים פורצי התוכנה והדרך.

לפני חמישה שבועות דחה הפרוסס של החברה את הרעיון של ברמן איך אפשר לשפר את הפרוסס של החברה, כיון שהבקשה לא עמדה בקריטריונים של הפרוסס אותם רצה ברמן לשנות, ודבר זה טרף את דעתו. מאז ישב המסכן במשרדו הנאה וניסה יום יום למצוא פירצה בפרוסס, בעקשנות של משוגעים לדבר. פירצה שתייצר לו "מנהרה" פרטית להכניס שינויים בפרוסס, בלי לעבור דרך הפרוסס.

ועכשיו הוא פרץ אותו. בשעות הערב המאוחרות הגיע ברמן למשרדים בתל אביב, הדליק את המחשב והתחבר לשרת המרכזי. במשך כחצי שעה ריחרח בתוך הרשת הארגונית ובדק וירטואלית את השטח. מאוחר יותר, בזמן שהחבר'ה המשועמים מה- DevOps הורידו את השרת לטובת עדכון התוכנה החודשי והמיותר, הצליח ברמן להשחיל פנימה חתיכת קוד משלו לתוך גירסת הפרודקשן של הפרוסס.

זה קרה ביום ג'.

2

ביום ה' נפסקה העבודה ב Best.AI. הפרודקשן נשבר. בשמונה וחצי בבוקר, שעה בלתי סבירה בעליל, הופיע מודול חדש ומסתורי במיקום מרכזי בקוד של החברה. מודול חדשני ומבריק. הוא התמקם לו, אחר כבוד וקוד, בצומת הראשי של המוצר, בדיוק בין בסיסי הנתונים לבין אלגורתמי העיבוד המתוחכמים. המודול לא חשף שום ממשק חיצוני. הוא פשוט היה תקוע שם באמצע, וגרם לתוכנה להשיב  על כל שאלה תשובות בסגנון: "המממ. שאלה מעניינת, אני אחזור אליך", או "אין לי כח עכשיו, נא לנסות מאוחר יותר", וכיוצא בזה.

בשעה עשר הפכה שבירת הפרודקשן של Best.AI לזירת שערוריות בלתי ידועות עד כה. תור אדיר מימדים של שינויי קוד בסגנון הגש ורוץ לרשת, וסיבמוטי-תוכנה של עשרות מפתחי החברה הגיע עד אובדן תקוה. אף אחד לא הצליח לעשות שום דבר, והמפתחים וצוותי הבדיקות שנתקעו בפקק האינסופי התחילו לשלוח מיילים זועמים בעדיפות סופר-עליונה. גם ידם של הסניורים תותחי העל והארכי-טקטים המצויים קצרה מלהושיע. אפילו מומחי הסייבר האובר מתוחכמים שניסו לתקן את הבעיה מצאו את עצמם תקועים בתור יחד עם כולם.

בשעה אחת עשרה התחילו ראשי הצוותים ואנשי ה DevOps, לנסות לגלגל לאחור את הפרודקשן ולחזור למצב שהיה לפני יום שלישי, אך רק קֶרֵס טוטאלי העלו במקלדתם.

בצהריים הגיע למשרדים הקו-פאונדר ירום-קודו, ונתן הוראה לכל הסטאף הבכיר לפתור את הבעיה עד הערב. לאחר מכן יצא הקו-פאונדר ירום-קודו לחוג פילאטיס בשצף-קצף.

רק איש אחד ויחיד שמר על קור רוחו בערבוביה הכללית, הלא הוא מיודענו הסופר-טאלנט ברמן. הוא שינה את הפרוסס באופן שרק הוא יכול להמשיך לעדכן את הפרודקשן. ובעוד שאר המהנדסים מושבתים, המשיכה מקלדתו של הסופר-טאלנט לתקתק בעודו מקודד באיטיות אך בהתמדה את האלגוריתם החדש שלו.

3

אחר הצהריים חיפש הקו-פאונדר את דירקטורית הפיתוח, אבל היא דווקא הייתה בנסיעה עסקית למזרח לפגישות עם לקוח חשוב, ומנהלי הפיתוח שמדווחים אליה לא ממש יכלו לשפר את המצב, כמצופה ממנהלים. מכל מקום הם שלחו לה מייל בהול וכיתבו גם את ה VP – Head of Product.

ראש המוצר (מה לעשות, ככה זה בתרגום מילולי) ביקש סטטוס מפורט על המצב של הפרודקשן, ואף הגדיל ראש ושלח את אחת ממנהלות המוצר שלו לדבר עם הסופר-טאלנט, כיון שהיה נראה שהוא היחיד שאיכשהו עדיין כן מצליח להכניס קוד לפרודקשן. מנהלת המוצר הלחוצה והמלחיצה ניגשה אל עמדת העבודה של ברמן, ושאלה אותו איך לכל הקודים והרוחות הוא עושה את זה.

על זה ענה לה ברמן במילה אחת, מבלי להסיט את מבטו משלושת מסכיו, בזו הלשון: הפרוסס!

מנהלת המוצר התבלבלה קצת, והלחץ שלה הגיע לרמות שלא נראו כבר פרוגרמות שלמות, אך היא לא העזה לצאת באופן גלוי נגד הפרוסס, שהיא בעצמה אכפה באדיקות כה רבה. היא חזרה לראש המוצר, שכינס ישיבה דחופה עם הדירקטורים של הבדיקות, האוטומציה וה HR. ראש המוצר הסביר שכרגע הכל מתנהל לפי הפרוסס הנוכחי, ונתן הוראה לעדכן את הפרוסס על מנת לפתור את הבעיה.

למחרת היום, הצליח צוות ה DevOps לגלגל לאחור את הפרודקשן למצב עובד, ולהחזיר את הסדר על כנו ואת קוד התוכנה לְעָנַנוֹ, כך ששוב אפשר היה לקבל מהתוכנה תשובות לעניין. אלא שבאופן זמני אסר ראש המוצר להכניס שינויים חדשים לפרודקשן, עד שהפרוסס יעודכן.

4

דירקטורית הפיתוח חזרה ארצה רק לאחר שבוע. היא מצאה את המצב מרגיז עד קטסטרופלי. מסתבר שאנשי הפרוסס חיפשו בספריות האישיות שלה מסמכים ומיילים שמתעדים את העדכון שנעשה לפרוסס כאילו מעצמו, אך לצערם הרב מצאו דווקא שני מיילים משתי ישיבות שונות שנערכו בנושא, ולא היה להם מושג מה לעשות עם המידע. דירקטורית הפיתוח, שגם היא לא התמצאה בנושא, שלחה מיד מייל זועם לראש המוצר ולמנהל צוותי הבדיקות ומחתה בכל תוקף על כך שאין צוותי המוצר והבדיקות דואגים לוודא את השינויים בפרוסס לפני שמעלים אותם לפרודקשן.

באופן רפלקסיבי, שלא לומר אוטומטי, ראש המוצר מיד שלח מייל חוזר בתפוצת נאט"ו, בו האשים את צוות הפיתוח על עבודה רשלנית במיוחד, ודרש שהנושא יעלה לדיון דחוף בישיבת הסטאף הבכיר.

נ. ברמן המשיך יומם ולילה לעדכן את הפרודקשן בחסות הפרוסס החדש. בינתיים, אנשי החברה נוכחו לדעת בבהלה הולכת וגוברת, כי מדי פעם גירסת הפרודקשן עדיין עונה תשובות ביזאריות כגון: "עזבי, התשובה בכלל לא מעניינת", או "אין לי מושג, אבל אולי יעניין אותך לשמוע על התפוצה בטבע של זנבזיף פלמוני במקום?" וחמור מכך, גם חלק מהלקוחות נחשפו לתופעה והתחילו לפתוח באגים שכרגע לא היה ניתן לתקן, עקב החרם שהטיל ראש המוצר על הפרודקשן. שלא לדבר על כך שהיו שמועות על לקוחות שחשבו לעבור לפתרונות של המתחרים הארורים.

5

דירקטורית הפיתוח דיווחה בישיבת הסטאף על עמדתו השלילית צוות ה Product לגבי עדכון הפרוסס. ראש המוצר זרק את האשמה חזרה לצוות הפיתוח, שלאחר בדיקה מעמיקה טענו שכיון שהבאג אינו משתחזר באופן דטרמיניסטי, ראשית צריך שצוות הבדיקות ישקיע יותר מאמץ בשחזור. צוות הבדיקות טען שלא ניתן לשחזר שום דבר כיון שהפרוסס ממשיך להשתנות על בסיס יומי, ואחר כבוד החזיר את הכדור ל Product. ראש המוצר דרש את התערבותו של הקו-פאונדר ירום-קודו, שלא היה זמין כיון שהיה בדרכו לחופשה בקריביים. בינתיים נכנסה החברה ללולאת האשמות אינסופית.

ובזמן שהצעקות מחדר הישיבות של הסטאף דעכו לאיטן לכדי יאוש שקט ומפחיד, הקול היחיד שנשמע במשרדי Best.AI היה תקתוק מקלדתו של ברמן, שהמשיך במרץ לדחוף שינויים לפרודקשן.

6

עם ריבוי התקלות, וחוסר היכולת להכניס תיקונים, המצב הלך והחמיר. שווי החברה הצטמק וקטן לו, וכל עניין ההנפקה הוטל בספק. כמה לקוחות לא עמדו בלחץ והודיעו על מעבר למתחרים. ככלות הכל, אין זה פלא שרבים ממהנדסי החברה רעננו את קורות החיים, וחלקם אף עשו מעשה ועזבו לסטארטאפים אחרים.

בשעה גורלית זו גילתה דירקטורית הפיתוח בגרות הייטקיסטית להפליא. בלי לשלוח מייל, היא כינסה את כל הגורמים הרלוונטים לחדר הישיבות הגדול, ולאחר סיעור מוחות סוער במיוחד של ארבע שעות רצופות, הצליחה להביא להקמת כח משימה ייעודי המורכב מנציגים מכל הצוותים הרלוונטים שיעבדו יחד על תיקון הבעיה, עד שהפרוסס יבוא על מקומו בשלום. המייל נשלח, והקו-פאונדר ירום-קודו עודכן על ההחלטה.

אולם כל זה הגיע מאוחר קצת. לפני יומיים סיים נ. ברמן את פיתוח הפרוסס החדש. ואתמול, שבועיים בדיוק לאחר תחילת המשבר, ביום ד' בשעה שבע-אפס-שמונה לפנות בוקר, העלה את הגירסה הסופית של הפרוסס לפרודקשן.

אשר להמשך, אין כל עניין בו.

הגירסה החדשה עלתה לענן, ותוך רגעים ספורים אלפי המשתמשים קיבלו הודעה על כך. התגובות היו מדהימות. מתברר שסופר-טאלנט ברמן הצליח לפתח תוכנת שיחה בעלת חוש הומור, שיודעת לענות תשובות שנונות ומצחיקות, ואפילו לזרוק בדיחה פה ושם. הלקוחות פשוט התאהבו בגירסה החדשה, וכמות המשתמשים החדשים הכפילה את עצמה מידי כמה ימים.

במעמד ההנפקה בוול-סטריט, נאם הקו-פאונדר ירום-קודו בשידור חי לכל עובדי החברה והודה לצוותי המוצר, הפיתוח והבדיקות על התכנון המדוקדק, התכנות המקודקד, ועל ביצוע העבודה באופן מקצועני ומושלם, שהעלה את הסטארטאפ לדרגת חד קרן, ואולי אפילו תלת-קרן.

נ. ברמן, ישב ברגעים האלה מול שלושת מסכיו וביטל את הפירצה בפרוסס שהכניס כמה שבועות קודם לכן. לכן הוא לא שמע את דירקטורית הפיתוח אומרת לעיתונאים ש Best.AI שוקלת להרחיב את אלגוריתם ההומור של המוצר, כך שבעתיד התוכנה תוכל להמציא בדיחות משל עצמה, ואפילו לייצר פוסטים שנונים לכאורה, כמו זה.

והמהנדס החכם אומר: אתה יכול להיות בעד הפרוסס, אתה יכול להיות נגד הפרוסס, אבל אתה לא יכול לעבוד בלי הפרוסס.

11 תגובות בנושא “#76 תוכנת בלאומליך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s