#91 פְּסוּקוֹ שֶׁל קוֹד

"יְהִי קוֹד חֲבֵרְךָ חָבִיב עָלֶיךָ כְּשֶׁלְּךָ", "קוֹד עָשׂוּ חֲכָמֵנוּ" ועוד אסופת פסוקים לקוד-רוויו ולכל עת. על תורת האבולוציה ההייטקית בשתי מילים – התחמן שורד.על מטרתו האמיתית של הקוד רוויו – הלגליזציה של ההעלבה. וגם מי אמר: "ככה לא בונים תוכנה"!

בדיחה סובייטית ישנה מספרת על שר בכיר מהסובייט העליון שבא לביקור בקולחוז חקלאי בפרברי מוסקבה. הוא שואל את מנהל הקולחוז: "איך היבול השנה"? עונה לו המנהל: "השנה הזו היא שנה ממוצעת". "ומה זה אומר שנה ממוצעת?" מקשה הבכיר. "אה!" מסביר המנהל, "שנה ממוצעת היא גרועה יותר משנה שעברה, אבל טובה יותר משנה הבאה"…

אז הנה הפוסט הממוצע שלי. הוא נולד בעקבות הערה שמישהי זרקה לי בפינת קפה שהפוסט האחרון לא היה משהו. כן, מישהי אמיתית, אמרה לי את האמת בפינת קפה האמיתית, לא באתר (הרי באתר וברשתות אף אחד כמעט לא טורח להגיב).

תורת האבולוציה ההייטקית – התחמן שורד.

לא משהו הפוסט? לא משהו?! פוסטמה! מה אני אמור לעשות עכשיו? להפסיק לכתוב? יאללה, גם כן. אפשר לחשוב שכולם פה בעבודה מדלוורים קוד שהוא משהו משהו, ורק הפוסטים שלי הם לא משהו? מי שמך לדון ולפסוק באיכות הפוסטים?

אבל אני לא מאשים אותה. זו אשמת המערכת ותעשייתנו היקרה, מוּטת-התוצאות ועתירת הקומבינות והתחרות. מחנכים אותנו רק לראות את השלילי והאפל שבצד השני. דורות על גבי דורות של ג'וניורים גדלו על ברכי האבולוציה ההיי-טקית "התחמן שורד".

קבוצות שלמות בהייטק כל מטרתן הוא לחפש בעיות אצל מה שקבוצות אחרות. הדרך שלהן לשרוד בעולם ההייטק האכזר היא באמצעות השחרת הקבוצה היריבה ששוכנת בצידה השני של הקומה.

הלגליזציה של ההעלבה

אם כך, הדרך הבטוחה ביותר להתקדם בעבודה היא באמצעות הכישלונות של עמיתיך. הקוד רוויו הוא אחד הכלים המוצלחים ביותר להשגת מטרה זו. לעיתים נדמה כי זה הדבר שעמד לנגד עיניהם של אלו שהמציאו את הקוד רוויו. תחת מסווה של יעילות, וחתירה לשיפור איכות המוצר, נוצר פה תהליך מובנה שמאפשר לתחמנים להשפיל לעקוץ ולבקר את עמיתיהם, וכך לקדם את עצמם במאבק ההישרדות האבולוציוני.

וכל זה נעשה בחסות הפרוסס המהולל. אפשר לקרוא לזה ביקורת בונה, או מנגנון איטרטיבי לשיפור איכות התוכנה. אבל עמוק בפנים אנחנו יודעים טוב מאוד. זה דרך לגיטימית להעליב את חברי הצוות בלי לצאת רע. הלגליזציה של ההעלבה. זו המטרה הנסתרת של הקוד רוויו.

אז כמחווה של רצון טוב ושירות לחברי הפלג המזרח-תיכוני של המגזר מצורפת רשימה של פסוקים ופתגמים לקוד רוויו ולכל עת. העתיקו, הדביקו, הדפיסו, ובעיקר – השתמשו בתבונה ובתחמנות, כי זו הדרך לשרוד… (קישור להורדת התמונה)

בדיחת סיום

ואסיים בעוד בדיחה עתיקת יומין, אך אמיתית עד כאב.

שני בחורים יוצאים לטיול בגונגל. לפתע הם נתקלים בנמר אכזרי שמתחיל לרדוף אחריהם. השניים ממהרים לטפס על עץ סמוך, אבל הנמר לא מתייאש ומתחיל לטפס אחריהם. אחד הבחורים מוריד את התיק מוציא ממנו נעלי ריצה ומתחיל לנעול אותן. "תגיד אתה משוגע? מה אתה עושה?" צועק עליו החבר בתדהמה. "מה אתה לא מהבין שעוד רגע הנמר יצליח לטפס על העץ, ואנחנו ניהיה חייבים לרדת ולדפוק את הריצה של החיים שלנו?" "אתה נורמלי?" עונה החבר "אתה באמת חושב שתצליח לרוץ מהר יותר מנמר?" "אני לא צריך לרוץ מהר יותר מהנמר" עונה החבר "אני צריך לרוץ מהר יותר ממך…

עוד קווים לדמותו של הקוד רוויו אפשר למצוא בפוסטים הישנים אך חביבים: "כנגד ארבעה מתכנתים" ו "מועדים לשמחה (או ככה לא בונים תוכנה)".

והמנדס החכם אומר: בשביל לשרוד בהייטק לא צריך לרוץ הכי מהר, צריך לרוץ יותר מהר מהאחרים.

Tiger Image by Kev from Pixabay 

16 תגובות בנושא “#91 פְּסוּקוֹ שֶׁל קוֹד

  1. עם כל הכבוד לקוד ויש כבוד, למה לספר בדיחה על נמר ולהציג תמונה של טיגריס?
    חוץ מזה, הומור משובח

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s